Pracownicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sobieski”  informuje, że w związku z nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 04 grudnia 2025 r. zmianie uległy zasady udzielania pełnomocnictw na Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni, które będą miały zastosowanie do najbliższego Walnego Zgromadzenia planowanego na czerwiec 2026 r.

Najważniejsze zmiany:

  1. Pełnomocnictwa należy złożyć w siedzibie Spółdzielni najpóźniej na 3 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia. Nie będzie możliwości składania pełnomocnictw w dniu Walnego Zgromadzenia.
  2. Zgodnie z ustawą pełnomocnikiem członka Spółdzielni może być wyłącznie:
    • osoba bliska (z wyłączeniem osób pozostających faktycznie we wspólnym pożyciu),
    • adwokat lub radca prawny,
    • inny członek tej samej Spółdzielni.
  1. Jeśli pełnomocnikiem jest osoba bliska, do pełnomocnictwa należy dołączyć pisemne oświadczenie, potwierdzające spełnienie tego warunku (pod rygorem odpowiedzialności karnej). Brak takiego oświadczenia powoduje nieważność pełnomocnictwa.
  2. Kogo uznaje się za osobę bliską:
    • dzieci, wnuki (zstępni),
    • rodzice, dziadkowie (wstępni),
    • rodzeństwo, dzieci rodzeństwa,
    • małżonek,
    • osoby przysposabiające i przysposobione.
  1. Ograniczenia w głosowaniu
    Pełnomocnik nie może brać udziału w głosowaniach dotyczących wyboru lub odwołania członków Rady Nadzorczej oraz Zarządu Spółdzielni.